Aktuální informace ke koronaviru Covid-19 z webu hl. m. Prahy k 28. únoru 2020, které společně s dalšími informacemi naleznete také na webu Bezpečnost. Praha. eu. Všechny relevantní informace o situaci kolem možného výskytu koronaviru jsou uvedeny na tomto portálu, který je průběžně aktualizován. Podle posledních informací byla vyvrácena všechna podezření o výskytu koronaviru v České republice. Odbor bezpečnosti Magistrátu hl. m. Prahy situaci neustále monitoruje a je v nepřetržitém kontaktu se složkami integrovaného záchranného systému, Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a dalšími subjekty.
Koronavirus Covid-19
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže) více v aktualitách zde.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček na tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu sdělil, že zatím nebyla potvrzena nákaza u občanů v ČR ani u spoluobčanů v zahraničí. Žádá občany, aby se v případě vycestování do zahraničí registrovali v systému Drozd https://drozd.mzv.cz, aby je mohli v případě potřeby kontaktovat.
V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo' Eugenao)
Výše uvedená místa, která se nacházejí v izolaci, není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo Doporučení českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii. Itálie je co do počtu nakažených třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.
Ochranná opatření na Letišti Václava Havla Praha. Pražské letiště vyhradilo speciální koridor pro přílety z Itálie, platí v něm zvýšená hygienická opatření.
Aktuální situace počtu onemocnění COVID-19 podle ECDC na stránkách SZÚ.
Testy na koronavirus Covid-19 v Praze
Dle informací od Hygienické stanice HMP (ke dni 28. února 8:30) v období uplynulých 24 hodin prošly na území hl. m. Prahy testem na možnou nákazu koronaviru Covid-19 4 osoby. Včerejší ranní očekávané výsledky dvou testovaných případů nákazu nepotvrdily. Během včerejška navíc negativní výsledek obdržely další dvě testované osoby. V daný okamžik se tak zpracovávají ještě dva uskutečněné odběry.
Od pátku 24. ledna 2020, kdy se u indikovaných osob započalo s laboratorním vyšetřováním, test v Praze absolvovalo zatím celkem 45 osob. Výsledky provedených testů u 43 osob nákazu koronavirem Covid-19 vyvrátily. Světová zdravotnická organizace (WHO) rozhodla původně pracovně užívaný název koronaviru 2019-nCoV pojmenovat novým označením Covid-19.
K testování dochází u osob, které pobývaly v oblastech zasažených výskytem čínského koronaviru a současně se u nich projevovaly klinické příznaky jako teplota či respirační obtíže, eventuálně u osob, které byly s takovými osobami v úzkém osobním kontaktu.
HSHMP je v úzkém nepřetržitém kontaktu se všemi příslušnými orgány, Ministerstvem zdravotnictví, Státním zdravotním ústavem, se kterými koordinuje veškeré potřebné kroky či opatření. Současně poskytuje nepřetržitou součinnost i dalším zainteresovaným subjektům jakými jsou například Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni, složky integrovaného záchranného systému, Magistrát hlavního města Prahy i lůžková či ambulantními zdravotnická zařízení v Praze.
Informace k případům pneumonie spojené s novým koronavirem průběžně publikuje Státní zdravotní ústav.
Aktuální informace naleznete také v aktualitách na našem portále zde.
Nejčastější otázky
Co je koronavirus?
Koronaviry představují skupinu virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace - genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.
S kým se mohu poradit?
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan či zdravotník, je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.
Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?
Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou - kapénkovou infekcí - z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity (tj. kolik osob může nakazit 1 nemocný člověk) nižší než u chřipky.
Jak moc je nebezpečný?
Je nebezpečnější než chřipka? Jeho nebezpečí spočívá v tom, že o něm zatím toho moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.
Co koronavirus způsobuje za potíže?
Začátek obtíží může připomínat chřipku: je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.
Jaký je průběh a jak se pozná, že se jedná právě o tento virus?
Že se jedná o tento nový virus prokáže pouze laboratorní vyšetření.
Jak se léčí?
Léčí se symptomaticky: léčí se příznaky onemocnění.
Koronavir může zapříčinit i úmrtí. Dá se říci, podobně jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní lidé? Nebo i zdraví, mladí?
Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.
Existuje nějaká prevence?
Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů: vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším koncentrací lidí, často si mýt a případně dezinfikovat ruce.
Jaká je pravděpodobnost, že se rozšíří i v Česku?
Samozřejmě se může stát, že do ČR přicestuje nemocný s tímto virem, ale nepředpokládáme, že při nastavených opatřeních by došlo k jeho plošnému šíření.
Aktuální informace ke koronaviru Covid-19 z webu hl. m. Prahy k 28. únoru 2020, které společně s dalšími informacemi naleznete také na webu Bezpečnost. Praha. eu.Všechny relevantní informace o situaci kolem možného výskytu koronaviru jsou uvedeny na tomto portálu, který je průběžně aktualizován. Podle posledních informací byla vyvrácena všechna podezření o výskytu koronaviru v České republice. Odbor bezpečnosti Magistrátu hl. m. Prahy situaci neustále monitoruje a je v nepřetržitém kontaktu se složkami integrovaného záchranného systému, Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a dalšími subjekty.
Přidat komentář
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.