Kam se žárovkou, když dosvítí? Nové sběrné místo na úřadě

Většina z nás musí občas řešit, co se žárovkou, která najednou dosvítila. Vysloužilé žárovky, zářivky a výbojky totiž nepatří do popelnice na směsný odpad, kde z některých z nich mohou při rozbití unikat nebezpečné látky.

V průměrné domácnosti se nachází přibližně 14 světelných zdrojů. V posledních letech postupně přecházíme na ekonomicky a ekologicky šetrnější druhy. Podle místnosti a svých preferencí volíme kompaktní a lineární zářivky nebo čím dál častěji LED žárovky. Vybíráme různou intenzitu a charakter světla – výběr moderních světelných zdrojů je opravdu pestrý.

Má to ale jeden háček: pokud taková žárovka dosvítí, nesmí skončit v běžném koši. Důvodem jsou druhotné suroviny, které lze díky recyklaci znovu využít. Navíc zářivky (trubicové i kompaktní) obsahují malé množství jedovaté rtuti, kterou je třeba odborně zpracovat. Při špatném či neodborném zacházení a ve vyšších koncentracích může rtuť ohrozit lidské zdraví a životní prostředí. Nejjednodušší je vzít jakoukoliv vysloužilou žárovku a odevzdat ji v obchodě při nákupu nové.

Další možnost, jak správně naložit s nefunkčním světelným zdrojem, je odevzdat ho ve sběrném dvoře, pro Dolní Chabry neblíže v Ďáblicích na adrese Ďáblická 791/89, Praha 8. Obsluha sběrného dvora ho od vás zdarma převezme a uloží do speciální sběrné nádoby, aby nedošlo k jeho rozbití. Zpětný odběr veškerých světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naši městskou část Praha-Dolní Chabry zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který dodává sběrné nádoby a plně hradí také veškeré náklady na přepravu a recyklaci odevzdaného elektroodpadu. Použité světelné zdroje můžete zdarma odkládat v budově úřadu na Hrušovanském náměstí. Díky EKOLAMPu ušetříme z rozpočtu městské části poměr prostředků, které bychom jinak museli použít na ekologickou likvidaci nebezpečného odpadu.

Menší nepohodlí spojené se správnou likvidací žárovky, fénu, vysavače či jiného elektrozařízení nám vynahradí vědomí, že společně přispíváme k ochraně životního prostředí okolo nás.

Více se o nakládání s nefunkčními elektrozařízeními a dalších aktivitách společnosti EKOLAMP dočtete na www.ekolamp.cz.

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.