Vánoční stromky stačí odložit vedle popelnic či kontejnerů

Vážení občané,

na základě stanoviska svozové společnosti probíhá svoz jednotlivých vánočních stromků dle harmonogramu svozové společnosti průběžně. Jedná-li se o větší výskyt stromků, pracovníci společnosti shromažďují stromky na různé lokace, které evidují k odvozu. 

Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. Stačí je odložit vedle nádoby či kontejneru na směsný odpad a svozová společnost je odveze. Pražané mohou vánoční stromky, které dosloužily, odvést také do sběrného dvora nebo kompostárny.

Pro vyhozené symboly Vánoc existuje i ekologické využití. Stromky je možné seštěpkovat a použít do kompostu, ale vzhledem k tomu, že na nich mnohdy zůstávají háčky či hliníkové pásky, musí se stromky odvážet do spalovny. Ze stejného důvodu se nedoporučuje ani odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Kdyby se dostal háček do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout. Umělé stromky ve většině případů lidé opět uschovají na další Vánoce. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.