Hledejte motýly a přispějte k prvnímu pražskému atlasu

V letošním roce probíhá na území hl. m. Prahy rozsáhlý monitoring denních motýlů a entomologové žádají veřejnost o pomoc. Do mapování se může zapojit kdokoliv – stačí motýla vyfotografovat mobilem a společně s GPS polohou nebo upřesněním místa a datem pořízení vložit do jednoduché mobilní aplikace iNaturalist nebo na facebookové stránky „Hledejte pražské motýly“.

Cílem projektu je vytvořit první atlas rozšíření denních motýlů Prahy, kde se historicky vyskytovalo na 75 % všech druhů denních motýlů ČR. V posledních desetiletích je ale pozorován po celé Evropě výrazný úbytek motýlů.

Chceme posoudit současný stav ohrožení denních motýlů, kteří žijí na území našeho hlavního města. Atlas pomůže odborníkům i veřejnosti v ochraně pražských motýlů,“ řekl entomolog Oldřich Čížek ze spolku Hutur, který zaštiťuje projekt mapování spolu s Národním muzeem, Fakultou životního prostředí ČZU v Praze a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR

Motýly můžete hledat v parcích a zahradách, v městské zeleni, v okolí Vltavy i v okrajových částech Prahy, ve kterých se prolíná zemědělská krajina a velkoměsto. Výsledná databáze bude také uložená do Nálezové databáze ochrany přírody spravované AOPK ČR.

Ohniváček černočárný
Perleťovec stříbropásek
Vřetenuška pozdní

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.