Nová vládní opatření: omezení pro školy i kulturní a sportovní akce

Vláda ve čtvrtek 8. října 2020 schválila další balík krizových opatření v souvislosti a narůstajícími počty nakažených onemocněním COVID-19. Ve dvou vlnách, od 9. a od 12. října, omezí a úplně zakáže mj. sportovní, kulturní a další volnočasové akce, omezí činnost úřadů, škol i otevírací dobu restaurací. Rodičům, kteří z důvodu uzavření školy či karantény dítěte musí zůstat doma, navrhuje mimořádné podmínky ošetřovného.

Od půlnoci 9. října se nově zakazuje provoz heren a kasín, provoz a používání vnitřních sportovišť (s výjimkou tělocviku na prvním stupni základních škol), provoz umělých koupališť a veškerých wellness zařízení, pokud se nejedná o zdravotní služby, a také návštěvy a prohlídky zoologických zahrad a veškeré organizované zájmové, rekreační a další kroužky pro děti od šesti do 18 let.

Omezeny budou také restaurace, bary a stravovací zařízení, které budou muset s výjimkou výdejních okének nově zavřít už ve 20:00 hodin, stoly v těchto podnicích budou moct být maximálně pro čtyři osoby, produkce živé hudby a tance zde bude zakázána. Ve foodcourtech budou moci sedět u jednoho stolku pouze dva lidé a nikde nebude moci být k dispozici veřejné bezdrátové připojení k internetu. Do nákupních center a dalších provozoven bude možné vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí.

Od pondělí 12. října přestanou na čtrnáct dní úplně fungovat divadla, kina a organizované sportovní události, stejně tak bohoslužby, taneční či spolkové akce, a to jak amatérské, tak profesionální, pokud se na nich sejde více než deset osob uvnitř či dvacet osob venku, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Na svatbách a pohřbech se omezí účast lidí na 30 osob, a na maximálně 500 osob se omezuje i shromažďovací právo.

Rovněž od pondělí dojde ke změnám také ve školství, přičemž bude zakázána přítomnost studentů na vysokých školách s výjimkou klinické a praktické výuky a praxe studentů studijních programů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů. S výjimkou povinné školní docházky, praktického vyučování a praktické přípravy a výuky škol při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, při Ministerstvu spravedlnosti a praktických škol jednoletých a dvouletých bude zakázána i výuka na středních a vyšších odborných školách a konzervatořích. Žáci druhého stupně základních škol se rozdělí na dvě poloviny tříd, přičemž každá polovina tříd půjde do školy jen v jednom z následujících dvou týdnů. S výjimkou individuální výuky je zakázán i provoz základních uměleckých a jazykových škol a úplný zákaz postihne i střediska volného času a školní kluby.

Úplný zákaz školní docházky pak bude platit ve dnech 26. a 27. října.

Omezeny budou v rámci vyhlášeného nouzového stavu také úřady a instituce v rozsahu úředních hodin pro veřejnost. 

Kompletní výsledky z jednání naleznete zde. Převzato z tiskové zprávy Vlády ČR.

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.