Neplaťte za odvoz vzduchu, třiďte ohleduplně a s rozumem

Častým obrázkem, zvlášť v současném období, kdy využíváme zásilkových služeb více než obvykle, jsou přeplněné kontejnery na tříděný odpad. V první řadě se to týká modrých nádob na papír a poté i těch žlutých na plasty. Mnohdy přitom stačí jen trocha ohleduplnosti, pár vteřin věnovaných rozložení krabice či sešlapání láhví a odpadu se do nádob vejde výrazně více.

Běžný kontejner na tříděný odpad má kapacitu přes tisíc litrů. Stačí ale jedna „chytře“ umístěná nerozložená krabice třeba od televizoru (nejednou i se zapomenutými fóliemi apod.), aby se do něj už příliš dalšího papíru nevešlo. Popeláři pak odvážejí povětšinou vzduch, služba je neekologická a především neekonomická. A taková práce je slušně řečeno na draka.

Každá krabice jde rozložit, aby v kontejneru zabírala co nejméně místa. Úplně nejlepší variantou je velké kartonové kusy ještě rozřezat na menší díly dle velikosti kontejneru. Prostě vyplnit prostor papírem, za jehož odvoz platíme, nikoliv prázdným pocitem, že jsme byli první, zabrali si celý kontejner, a tím to všem sousedům pěkně nandali.

Stejné měřítko platí i u třídění plastu. Rozdíl kapacity kontejneru mezi sešlápnutými PET láhvemi a jejich bezmyšlenkovitým odhozením v původním stavu je až dvojnásobná!

Prosíme všechny Chaberáky, buďte důslední, rozkládejte a případně rozřezávejte papírové krabice, sešlapávejte plastové obaly a třiďte veškerý odpad s ohledem nejen k životnímu prostředí, ale i k sobě navzájem, aby, pokud možno, zbylo v kontejneru místo i pro odpad vašeho souseda.

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.