Sčítání lidu 2021

Po deseti letech proběhne opět sčítání lidu. V pořadí bude desáté a poprvé v historii primárně online, zcela bezkontaktní, a vzhledem k epidemické situaci i nejbezpečnější. Od 27. března do 9. dubna 2021 se lidé budou moci sečíst přes webovou nebo mobilní aplikaci z pohodlí domova, bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem. Jedinou podmínkou online sečtení je přístup k internetu. V současné době k němu má dle ČSÚ přístup více než 80 procent obyvatel.

Ten, kdo se z jakéhokoliv důvodu nebude moci sečíst online, vyplní v druhé fázi sčítání klasický listinný formulář, a to od 17. dubna do 11. května. Za velmi přísných hygienických opatření ho občan získá od sčítacích komisařů spolu s odpovědní obálkou. Vyplněné formuláře bude možné zdarma vhodit do jakékoliv poštovní schránky, poslat na P. O. Box České Pošty nebo odevzdat na kontaktním místě sčítání. Veškeré informace o Sčítání 2021 jsou dostupné na stránkách www.scitani.cz.

Vůbec první československé sčítání se konalo 15. února 1921, máme tedy přesně stoleté výročí. První sčítání v samostatném Československu prováděl nově založený Státní úřad statistický. Podle výsledků sčítání v roce 1921 bylo na území dnešní České republiky 10 009 480 obyvatel. O devadesát let později, dle sčítání v roce 2011, žilo v Česku 10 437 000 obyvatel. Při prvním československém sčítání byl proveden i soupis bytů, a to v aglomeracích, které měly alespoň 20 tisíc obyvatel.

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.