Slovo starostky květen 2021

Milí Chaberáci,

koncem března představilo Ředitelství silnic a dálnic ČR v rámci zadané humanizace trasy severní části Pražského okruhu dvě nové alternativy k prosazované variantě vedení dálnice po povrchu. Jedna počítá s částečným zahloubením v tunelu, druhá se zahloubením celkovým. Celkové zahloubení už je teď jasně pouze na papíře, částečné zahloubení má svá negativa, a tak se nejspíš k dalšímu rozpracování doporučí varianta původní, povrchová. V naší oblasti dává vedení šestiproudé dálnice přes několik přírodních památek a parků asi vůbec nejmenší smysl ze všech. Celé přepracování potvrdilo, že v našem malebném okolí zkrátka nejde šestiproudá tranzitní dálnice dobře vést horem, nejde tam ani narvat spodem, ale bude se na ní trvat, protože už se s ní počítá. My máme ale pevné odhodlání, které se jen tak neztratí! Více se tématu věnuji ve svém článku. Kdo se ztrácí v mapách stejně jako já a potřebuje si trasu představit v terénu, může se vydat po stopách kůlů, které nám zjara po Chabrech a v Draháni vyrostly.  

Školy a školky zahájily testování žáků. Velká pochvala a poděkování patří všem ředitelkám, pedagogům, jejich pomocníkům a hlavně dětem i jejich rodičům. Zatím testy dle mých informací všichni zvládají skvěle, i když nastavený systém antigenního testování nepovažuji za šťastný a promyšlený. Jako vhodnější alternativu ke státem distribuovaným, laciným a dle srovnání ne příliš spolehlivým testům některé městské části pořizují spolehlivější, bezbolestnější PCR testy ze slin. Testy se dělají doma, školy jsou jejich distribučním a sběrným místem a po vyhodnocení testů mohou žáci s negativním výsledkem chodit do školy každé úterý až pátek bez nutnosti rotovat. Částky v řádech milionů si zatím ze svého rozpočtu mohou dovolit pouze větší městské části s výrazně vyššími rozpočty. Snažím se děti z naší městské části přednostně zapojit do pilotního programu plánovaného pro celou Prahu a zdá se, že i pro celou ČR. Jistá naděje svitla po jednání s chaberským panem Furmanem z firmy GHC GENETICS, která tyto i po technologické stránce velmi zajímavé testy zajišťuje. Zatím testování probíhá pilotně na městské části Praha 9, vyhodnocuje se průběh a my bychom se možná mohli zapojit o něco později a za příznivější cenu. 

Poslední dobou se často řeší ulice Kobyliská a Na Pěšině. Městská policie dostala za úkol jezdit do lokality denně a rozdává pokuty za starý známý problém nejen s průjezdem Kobyliskou, ale i za parkování, pro které není obousměrná komunikace dostatečně široká. Městská část zadala pasportizaci dopravních značek, kterou nemáme na celé městské části, alespoň přednostně pro několik vytipovaných problematických lokalit. Po ní přijde na řadu návrh dopravního řešení spočívajícího v návrhu jednosměrek. Pokud situace dovolí, ráda bych se nad tématem sešla veřejně, pokud ne, tak online. 

Vysadili jsme několik ovocných stromů a před úřadem nám pokvete louka pro čmeláky. Nepředstavujte si nějakou líbivou, barevnou loučku jak ze žurnálu. Takovou ti praví zapálenci pohrdají a její výsev bez ohledu na přirozené prostředí nazývají „McDonaldizací“ české krajiny. My budeme mít louku výhradně z českých květin, které sice vypadají jako plevel a před úřadem moc parády nenadělají, ale český čmelák je ocení!

Krásné dny a opatrujte se,

Vaše KŠŠ

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.