Mimořádná protiepidemická opatření od 22. listopadu 2021

Na včerejším zasedání projednala vláda v demisi zpřísnění protiepidemických opatření. Ministerstvo zdravotnictví je uplatní od pondělí 22. listopadu 2021 pro provoz obchodů a služeb a návštěvy hromadných akcí, v nemocnicích a sociálních zařízení, ve vězeňských zařízeních, na studentských kolejích atd. A co se konkrétně mění?

  • Aktivity a do provozoven jen s O-N: Prokazování podle pravidel O-T-N (očkování, test, nemoc) např. u kadeřníka, v restauracích či na kulturních či sportovních akcích se mění pouze na O-N. Od pondělí nebude možné prokázat se PCR či antigenním testem. Výjimka bude platit jen pro děti do 12 let a další dle znění mimořádného opatření.
  • Návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení: Při návštěvách do lůžkových zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče už nebude uznáván samotest přímo při vstupu do zařízení (nutný PCR test nebo RAT test a žádné klinické příznaky onemocnění).
  • Návštěvy vězeňských zařízení: Návštěvy ve vazebních věznicích, věznicích, v ústavech pro výkon zabezpečovací detence a v zařízeních pro zajištění cizinců budou umožněny pouze osobám bez klinických příznaků onemocnění covid-19, kompletně naočkovaným, s prodělanou nemocí či nejdéle 72 hodin platným negativním PCR testem. Nutná je rovněž ochrana dýchacích cest.
  • Konec bezplatnému antigennímu testování: Dále již nebude možné bezplatné antigenní testování klientů zdravotních pojišťoven. Plně očkovaní budou mít i nadále nárok na dva bezplatné PCR testy, zvyšuje se ale počet bezplatných testů pro osoby mladší 18 let, pro rozočkované a pro ty, kdo se nemohou kvůli kontraindikaci naočkovat, a to na pět testů do měsíce.
  • Konec samotestů na kolejích: U studentů, kteří se přicházejí ubytovat na vysokoškolské koleje, nebudou uznávány samotesty. Zůstávají pravidla O-T-N.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje zavedení plošného testování zaměstnanců ve firmách a u všech dalších zaměstnavatelů s povinným testem jednou týdně pro neočkované. Ministerstvo vnitra chystá návrh na zavedení homeoffice pro orgány a instituce státní správy.

Výsledky mimořádného jednání vlády naleznete na webu Vlády ČR nebo v přiložených mimořádných opatřeních, případně na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.