Nouzový stav a nová opatření od 26. listopadu

Vláda rozhodla na jednání ve čtvrtek 25. listopadu 2021 o vyhlášení nouzového stavu na území České republiky od pátku 26. listopadu 2021 na 30 dnů. Souběžně schválila další krizová opatření, kterými zpřísnila podmínky pro provoz některých služeb a pro konání hromadných akcí.

V rámci maloobchodu a služeb dojde od pátku 26. listopadu ke zpřísnění pravidel pro provozovny stravovacích služeb, bary, diskotéky, herny atd., které budou muset mít nově zavřeno v čase mezi 22:00 hod. a 04:59 hod. Zakázán bude provoz vánočních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů a v nákupních centrech nebude možné stravování přímo v tzv. food courtech, pouze možnost zakoupení jídla s sebou. Zakázuje se také konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

Omezuje se maximální přípustný počet osob na volnočasových, kulturních, sportovních, vzdělávacích a dalších podobných akcích. Výjimkou budou pohřby. U volnočasových aktivit dětí i dospělých, jako jsou různé spolkové, sportovní, kulturní, taneční, tradiční a jim podobné akce a oslavy, se snižuje maximální přípustný počet účastníků akce z tisíce na 100 osob. U návštěv kulturních představení, sportovních utkání atd. bude možné nově do hlediště pustit nanejvýš 1 000 diváků, a to výhradně k sezení.

Dalším opatřením je nařízení pracovní povinnosti lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří vykonávají nelékařské zdravotnické povolání jako ambulantní specialisté, zdravotníci v jednodenní péči nebo v lůžkové péči v zařízeních, která nepečují o pacienty s covidem-19.

Podrobněji o rozhodnutích vlády na jejím webu nebo na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.