Spouštíme sbírku na záchranu sochy sv. Václava

Barokní socha sv. Václava na rohu ulic Spořická a U Václava naproti základní škole má pro Dolní Chabry silný historický i symbolický význam a její vznik je datován k roku 1822. V současné době je socha i její podstavec v havarijním stavu a je nutná celková restaurace. Městská část proto podniká kroky k záchraně sochy a vyhlašuje k tomuto účelu veřejnou sbírku.

Transparentní účet městské části u České spořitelny

000000-6494167309/0800

QR kódy pro rychlé odeslání příspěvku do sbírky:

         

Zhotovitelem restaurátorských prací byl Radou MČ v minulém týdnu vybrán Ak. soch. Vojtěch Adamec. Práce na opravách by měly dosáhnout přibližně 200 tisíc korun. Socha světce plná detailů jako je tvar štítu s orlicí nebo jemně vysekaný motiv převázání pasu odkazují k inspiraci sochou z platzerovského okruhu je vyrobená z proseckého pískovce a stojí víceméně na stejném místě již od doby jejího vzniku na počátku 19. století. Naposledy byla restaurována před více než dvaceti lety při výstavbě tamního bytového domu.

Podle legendy nechal sochu vytesat statkář Václav Napravil jako poděkování sv. Václavovi za záchranu svého topícího se syna. Dnes věříme, že sv. Václav drží svou ochrannou ruku nad školáky přebíhajícími přes nebezpečný přechod k základní škole.

Ve spolupráci se spolkem Občanské sdružení na ochranu památek v Dolních Chabrech a základní školou plánuje městská část uspořádat i přidružené akce k podpoře záchrany sochy.

Odkaz na transparentní účet městské části: https://www.csas.cz/cs/transparentni-ucty#/000000-6494167309/Mestska-cast-Praha---Dolni-Chabry. Potvrzení o daru na sbírku sv. Václava budeme na úřadu městské části vydávat na požádání.

 

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.