Slovo starostky říjen 2023

Milí Chaberáci,
moc ráda jsem vás viděla v tak hojném počtu na letošním Zažít Chabry jinak. Každým rokem se zapojuje více místních spolků a podnikatelů a po Spořické se hemží více z vás, a to miluju. Uzavřít Spořickou je ovšem vždycky výzva. Hned zjara se musí začít jednat o odklonu autobusů a aut. Ne všichni z toho mají radost. Obzvlášť letos, kdy zároveň probíhá řízení EIA o vlivu stavby dokončení Pražského okruhu D0 518 a 519 na životní prostředí nás všech – stavby, která plánuje vyústit Čimický přivaděč s 26 000 automobily o čtyřech pruzích do Spořické a Čimické ulice – je její uzavření až symbolické. Ve spolupráci s pražskými městskými částmi a několika obcemi Středočeského kraje a hlavně odborníky připravujeme vyjádření do řízení za městskou část. Zatímco stát dával dohromady podklady k řízení 3 roky, nám dal na vyjádření lhůtu 30 dnů. Do termínu podání 4. 10. chceme vytvořit i internetový formulář pro připomínky vás, občanů. Sledujte proto naše webové stránky. Říkám si, že kdyby podklady do EIA dělala AI, snad by to ani nikdy nemohlo projít.
Okruh nás v září zaměstnával nejvíc a hned poté příprava podkladů do výzvy na vznik malých kulturních a kreativních center při knihovnách. Pokud se svým projektem na úpravu knihovny uspějeme a získáme na něj dotaci z evropského Národního plánu obnovy, vyměnili bychom regály na knihy, rozšířili knižní fond, vytvořili nová místa pro setkávání a kreativní dílny a možná únikovou hru o Chabrech v prostorách sklepa. Tak nám držte palce.
Na zářijovém zastupitelstvu jsme konečně a na třetí pokus vybrali dodavatele realizace energeticky úsporných opatření v mateřských školkách. Můžeme tak rozjet, co jsme nejen školkám již dlouho slibovali: zpracovat projekty energetických úspor, žádat o dotace na realizaci a vybrat zhotovitele. Na tento projekt použijeme i první cenu v hodnotě 300 000 Kč, kterou jsme si za úřad hrdě odnesli ze soutěže Pražské plynárenské Šetříme Prahu za nejvyšší energetickou úsporu v zimních měsících.
Postupně se tak vydáváme vstříc době, která si žádá zodpovědný přístup k energiím a životnímu prostředí. 

Vaše KŠŠ

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.