Socha sv. Václava je zpět

V pondělí 16. října 2023 odpoledne farář Petr Havlík za přítomnosti zástupců radnice a spolku OSOP požehnal restaurované soše sv. Václava umístěné na rohu ulic Spořická a U Václava mezi keříky naproti základní škole. Socha byla i s podstavcem přes celé léto v dílně ak. sochaře Vojtěcha Adamce, který ji dával do pořádku nejrůznějšími odbornými technikami. Do Chaber barokní kousek z počátku 19. století dorazil v první půli října, aby jej mohli bezpečně připevnit a beton stihl před slavnostním posvěcením zatuhnout. 

Pro Dolní Chabry má socha světce vyrobená z proseckého pískovce silný historický i symbolický význam. Podle legendy nechal sochu vytesat statkář Václav Napravil jako poděkování sv. Václavovi za záchranu svého topícího se syna. Dnes věříme, že sv. Václav drží svou ochrannou ruku nad dětmi mířícími do školy.

Poděkování pak patří všem, kteří přispěli ve veřejné sbírce na opravu sochy, která běžela od května do začátku října letošního roku. Díky vám se podařilo vybrat 105 708 korun, což pokryje velkou část prostředků na opravu.
 

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.