Digitalizace přijímacího řízení na střední školy

Ve školním roce 2023/2024 se mění systém přijímacího řízení na střední školy a konzervatoře. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy proto spustilo informační kampaň a všechny důležité informace pro rodiče a žáky, pro základní školy a pro střední školy soustřeďuje na portále www.prihlaskynastredni.cz. Přes tyto stránky se dostanete v informačním systému o přijímacím řízení – digitální přihlašovací systém (DIPSY) k evidenci všech přihlášek jak do maturitních oborů, tak nematuritních.

Systém pro podávání elektronických přihlášek bude spuštěn na doméně www.dipsy.cz v průběhu ledna 2024. Elektronickou přihlášku bude možné podat od 1. do 20. února 2024. Videonávody ukazující práci se systémem jsou na webu k dispozici od 22. ledna.

Nově je možné zvolit si až tři obory bez talentové zkoušky, případně pět oborů, pokud byly podány také přihlášky na obory s talentovou zkouškou. Do výsledků přijímacího řízení se nově nemusí započítávat známky z předchozího vzdělávání. uchazeči budou nově přiřazeni na střední školu na základě výsledků přijímacího řízení a priorit, už se tedy nepoužívají zápisové lístky.

Způsoby podání přihlášek

Rodiče a žáci mají na výběr tři různé způsoby, jak podat přihlášku na střední školy. Pokud využijí elektronické podání přihlášky, získají maximum možných výhod, stále ale mohou podat přihlášku také po vytištění formuláře z online systému (tzv. výpis) nebo listinným formulářem (tzv. tiskopis). Je nutné vybrat pouze jednu variantu:

 • Elektronicky (s ověřenou elektronickou identitou NIA – nejčastěji Mobilní klíč eGovernmentu a Bankovní identita, případně mojeID nebo další způsoby dle NIA).
  Podrobnosti k ověření identity naleznete na identitaobcana.cz nebo info.identitaobcana.cz.
 • Podáním výpisu vytištěného z online systému.
 • Podáním vyplněného tiskopisu s přílohami.

Důležité změny:

 • Potvrzení od lékaře je jako samostatná příloha přihlášky (nepotvrzuje se tedy v přihlášce). POZOR, na potvrzení od lékaře musí být správný kód oboru/oborů vzdělání!
 • Určení priority jednotlivých škol:
  • Na první místo v přihlášce rodič či žák uvede nejvíce žádaný obor vzdělání ve vybrané škole.
  • Na druhé místo uvede obor, kam má být dítě přijato, když se nedostane do oboru na prvním místě.
  • Na třetí místo uvede obor, kam má být dítě přijato, pokud se nedostane ani do prvního ani do druhého oboru.
 • Pokud je již podána přihláška do oborů s talentovou zkouškou k 30. listopadu 2023, doplní se do pořadí dle priority i tyto obory vzdělání.

Veškeré další informace včetně termínů pro podání přihlášek a následně pro jednotlivá kola přijímaček naleznete přehledně na portále www.prihlaskynastredni.cz.

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.